Cetatea Aiudului – Aiud (Alba)
Cetatea Aiudului este o cetate medievală aflată chiar în centrul orașului Aiud, din județul Alba, una dintre cele mai vechi și mai bine păstrate cetăți urbane din Transilvania. Este un complex fortificat, cu ziduri de piatră și nouă turnuri, fiecare purtând numele unei bresle de meșteșugari, iar în interior se află două biserici vechi și fostul palat al principelui Gabriel Bethlen, în care funcționează un muzeu de istorie. Este o vizită culturală și istorică, remarcabilă prin zidurile și turnurile breslelor, prin bisericile din incintă și prin aerul de burg medieval păstrat în mijlocul orașului.
Locație și acces
Localitate și județ: Aiud, județul Alba
Adresă: Centrul orașului, Aiud, jud. Alba
Vezi harta interactivă cu obiective și activități din Alba, pentru familii.
Indicații de orientare: Google Maps · Waze
Cetatea se află în centrul orașului Aiud, la circa 30 km de Alba Iulia și la aproximativ 50 km de Cluj-Napoca. Se ajunge cu mașina sau cu trenul, până în gara Aiud, iar din centru cetatea se vede ușor pe jos. Chiar lângă ea se găsesc și alte obiective potrivite pentru familii, precum Muzeul de Științele Naturii și clădirea Colegiului Bethlen.
Descriere (cum arată o vizită)
Cetatea Aiudului nu stă pe un deal, ci chiar în inima orașului: este o cetate mică, dar bine păstrată, cu ziduri groase de piatră, înalte de câțiva metri, și cu turnuri la colțuri. Se intră pe sub un turn de poartă, pe locul unde odinioară era un pod mobil peste un șanț cu apă. Pentru copii, locul are aer de cetate din povești: treci pe sub o poartă veche de sute de ani și ajungi într-o curte închisă de ziduri, cu biserici și turnuri de jur împrejur.
Cel mai interesant lucru la cetatea Aiudului sunt cele nouă turnuri, fiecare purtând numele unei bresle de meșteșugari care se ocupa de el: turnul măcelarilor, al croitorilor, al cizmarilor, al olarilor, al dogarilor, al blănarilor, al lăcătușilor. Copiilor le puteți explica simplu că, pe vremuri, fiecare meserie din oraș avea grijă de câte un turn și îl apăra la nevoie. Un mic joc pe placul lor: să caute, săpate în piatra turnurilor, semnele fiecărei bresle — un fel de „steme” ale meșteșugarilor.
În mijlocul cetății se află două biserici. Cea mai veche și mai importantă este biserica reformată, ridicată în urmă cu peste cinci sute de ani, în stil gotic, cu un turn-clopotniță foarte înalt, de peste șaizeci de metri. Lângă ea se află o a doua biserică, mai nouă. Chiar și privite din curte, cu zidurile lor de piatră și ferestrele înguste, bisericile arată cât de vechi este locul. Pentru copii, contrastul dintre turnurile de apărare și turnul înalt al bisericii este ușor de observat.
Pe una dintre laturi se ridică fostul palat al principelui Gabriel Bethlen, unul dintre marii conducători ai Transilvaniei de acum patru sute de ani. În palat funcționează Muzeul de Istorie din Aiud, unul dintre cele mai vechi muzee din țară, cu obiecte descoperite prin săpături — de la unelte și podoabe străvechi până la un coif roman de bronz. Pentru copiii de vârstă școlară, ideea că sub cetate au fost găsite urme vechi de aproape două mii de ani, dinaintea Evului Mediu, este de obicei surprinzătoare.
Este bine de știut că cetatea trece printr-o perioadă de lucrări de restaurare: palatul și câteva turnuri sunt în reparație, iar muzeul de istorie poate fi închis o vreme, așa că unele părți nu se pot vizita în interior. Chiar și așa, plimbarea prin curtea cetății și pe lângă ziduri și turnuri merită, iar pentru cei mici este o ocazie bună de a vedea „pe viu” o cetate medievală. Este recomandat să vă interesați de starea lucrărilor înainte de vizită.
În ansamblu, vizita la cetatea Aiudului înseamnă o plimbare prin curtea închisă de ziduri, o rundă pe lângă cele nouă turnuri și o privire spre biserici și spre palatul lui Bethlen; fiind mică, se parcurge în aproximativ o oră. Chiar lângă cetate se află și alte locuri potrivite pentru familii: Muzeul de Științele Naturii, unul dintre cele mai vechi din țară, cu minerale, fosile și animale, și clădirea impunătoare a Colegiului Bethlen, o școală veche de sute de ani — împreună, pot umple cu ușurință o jumătate de zi.
Câteva lucruri sunt utile de știut înainte. Cetatea se află în centrul orașului, pe teren plan, așa că plimbarea prin curte este comodă, inclusiv cu un cărucior, deși pe alocuri, din cauza lucrărilor, pot exista porțiuni cu pietriș sau împrejmuiri. Bisericile fiind lăcașuri de cult, în ele se păstrează liniștea. Fiind chiar în oraș, cetatea se vizitează ușor pe jos, iar în jur se găsesc cafenele și locuri de popas.
Linkuri
Linkuri oficiale
- Cetatea Aiudului – pagina oficială (Primăria Aiud)
- Muzeele din Aiud (Istorie și Științele Naturii) – site oficial
Linkuri externe utile
- Cetatea Aiudului – ghid complet (cele 9 turnuri ale breslelor)
- Cetatea medievală Aiud – planul cetății și turnurile (AiudulMeu)
Informații practice
Vârsta recomandată
- 3–4 ani: plimbarea prin curtea închisă de ziduri și pe sub turnul de la poartă; alături, la câțiva pași, Muzeul de Științele Naturii, cu animale și pietre colorate, pe placul celor mici.
- 5–6 ani: aspectul de cetate — ziduri groase, turnuri la colțuri — și un mic joc: căutarea „stemelor” breslelor, săpate în piatra turnurilor (mai ales pe Turnul Olarilor).
- 7–9 ani: povestea celor nouă turnuri, fiecare al altei bresle (măcelari, croitori, cizmari, olari, dogari), și turnul înalt de peste 60 de metri al bisericii; la Muzeul de Științele Naturii, fosile, minerale și animale.
- 10–12 ani: legătura cu principele Gabriel Bethlen, al cărui palat se află în cetate, și cu istoria orașului; când Muzeul de Istorie va fi redeschis, coiful roman de bronz și obiectele vechi de mii de ani.
- 13–15 ani: înțeleg de ce cetatea Aiudului este una dintre cele mai vechi cetăți urbane din Transilvania, cum era organizat un oraș medieval pe bresle și de ce muzeul de aici este unul dintre cele mai vechi din țară.
Durata recomandată
- 1–2 ore pentru cetate (curtea, turnurile, bisericile din exterior) și o oprire la Muzeul de Științele Naturii, aflat alături.
- Mai mult după redeschiderea Muzeului de Istorie, la încheierea lucrărilor de restaurare.
- Se combină ușor cu alte obiective din zonă — Alba Iulia (la circa 30 km), satul Rimetea sau Cetatea Diodului.
Potrivit pentru
Familii interesate de istorie și de povestea meșteșugurilor de altădată, care vor o vizită scurtă, cu aer medieval, în centrul unui oraș. Zidurile, cele nouă turnuri ale breslelor și bisericile oferă copiilor de vârstă școlară lucruri concrete de văzut, iar Muzeul de Științele Naturii, aflat la câțiva pași, cu mineralele, fosilele și animalele lui, este pe placul copiilor de toate vârstele. Se combină ușor cu alte obiective din județul Alba.
Program
Plimbarea prin curtea cetății, pe lângă ziduri și turnuri, este liberă. Muzeul de Istorie din cetate este însă închis temporar, din cauza lucrărilor de restaurare, iar unele zone pot fi inaccesibile. Muzeul de Științele Naturii, aflat în apropiere, poate fi vizitat de marți până duminică, între orele 8:00 și 16:00 (luni închis).
Programul poate suferi modificări. Din cauza lucrărilor de restaurare, este recomandat să sunați în avans (tel. 0258 865 459) sau să verificați pagina oficială.
Preț
Accesul în curtea cetății este liber. Muzeul de Istorie se vizitează pe bază de bilet (în jur de 10–15 lei), dar în prezent este închis pentru restaurare. Muzeul de Științele Naturii se vizitează pe bază de bilet, la un preț modic.
Prețurile sunt orientative și pot fi modificate.
Observații
- Cetatea trece printr-un amplu proiect de restaurare (Palatul Princiar și câteva turnuri); starea lucrărilor poate schimba experiența vizitei, așa că este bine să sunați înainte (0258 865 459).
- Parcarea se află chiar în fața cetății, în Piața Consiliul Europei; centrul se parcurge ușor pe jos.
- Bisericile fiind lăcașuri de cult, în ele se păstrează liniștea; cea reformată este activă.
- La câteva sute de metri, în incinta Colegiului Bethlen, se află Muzeul de Științele Naturii, cu peste treizeci de mii de piese — minerale, fosile și animale —, potrivit pentru copii.
- Se ajunge ușor cu mașina (circa 30 km de Alba Iulia) sau cu trenul, până în gara Aiud, aflată la circa 1 km de centru.
Acest articol face parte din seria Muzee și obiective culturale pentru copii
